X

KAKO PREŽIVETI S SESTANKI NATRPAN DAN

Ko smo na začetku svoje kariere, nam ni povsem jasno, zakaj drugi tako sovražijo sestanke. A ni super, da deliš svoje ideje, da se pogovarjaš z ljudmi in da imaš izgovor, da ti ni treba strmeti v ekran za nekaj ur?

Čez čas vseeno ugotovimo, zakaj sestanki niso ravno priljubljeni. Večinoma gre za neučinkovito in neproduktivno porabljen čas. In včasih so na urniku dnevi, ko se sestanki vrstijo en za drugim. Ob takšnih dnevih se zdi nemogoče, da bi bili produktivni in opravili svoje naloge. Pa je res? Ni treba, da obupujete – pomagajte si s spodnjimi nasveti.

Pripravite se na sestanke
Za večino sestankov gotovo veste vnaprej, čeprav se velikokrat zgodi, da se morate z nekom sestati zadnjo minuto. Poskrbite, da boste pripravili vnaprej vse, kar lahko. Če ne drugega, se lahko pripravite na vsebino sestanka, da boste vedno na tekočem, o čem bo govora. Na ta način boste prihranili dragoceno energijo, ki bi jo sicer porabili na začetku sestanka, da se zberete in ugotovite, zakaj je sploh sklican.

Kar lahko storite danes, ne prelagajte na jutri
Zveni kot obrabljen rek, ki so nam ga starši in učitelji trpali v glavo, ko smo morali delati domačo nalogo. A v resnici gre za univerzalno načelo, ki vas lahko marsikdaj reši pred popolno izčrpanostjo tudi v službi. Če si le nekajkrat vzamete dodatne pol ure ali kosilo pojeste za pisalno mizo in ne v restavraciji, da počistite nekaj nalog, boste gotovo bolj sproščeni in zadovoljni. Nihče ne mara predolgih seznamov neopravljenih zadev! Pazite le, da podaljševanje urnika ne postane navada – telo in možgani potrebujejo tudi sprostitev daleč od delovne mize.

Načrtujte naloge, ki jih lahko postorite med sestanki
Včasih se sestanki končajo prej, nekateri pa se začnejo pozneje, kot smo sprva načrtovali. Premislite, kaj lahko rešite v tistih desetih minutah, ki so vam padle v naročje. Pripravite seznam mini nalog, ki jih lahko opravite v manj kot petih minutah (npr. da odgovorite na določen mail). Čeprav se ob takšnih priložnosti zdi najbolj pripravno to, da pregledate družbena omrežja, se temu raje izognite. Nič vam ne bo ušlo.

Vzemite si čas za hrano in za stranišče
Včasih se zdi, da je dan tako natrpan, da ni časa niti za kosilo ali za to, da bi se sprehodili do stranišča. Zdrava hrana daje telesu energijo, da se sploh lahko spopada s stresom. In ja, tudi sedenje za okroglo mizo zahteva svoj del energije. Ne pozabite na steklenico z vodo – najbolje je, da jo imate vedno pri sebi. Če res nimate časa, da bi pojedli kosilo, imejte s seboj vsaj hitro malico, da ne bo kruljenje v želodcu preglasilo tistih, ki vodijo sestanek. Predvsem pa zato, da ne boste postali razdraženi in raztreseni.

Odpovejte večerno druženje s prijatelji ali druge obveznosti
Dan, natrpan s sestanki, lahko primerjamo z resno fizično dejavnostjo, ki vas zvečer priklene na posteljo. Če imate načrte s prijatelji, prijazno odpovejte in razložite, da boste tisti dan potrebovali več počitka. Po napornem sestankovanju si vzemite čas zase, počnite nekaj, kar vas bo razbremenilo in zadovoljilo. Vaše telo in možgani si zaslužijo, da jih pocrkljate, saj so vendar garali ves dan.

Nazaj na seznam